Letošní dvanáctý ročník měl opět i celou řadu doprovodných akcí, jako páteční MTB sprinty, závody pro širokou veřejnost či dětské závody.

Třídenní akce Author Šela marathonu začala už pátečními sprinty na náměstí TGM v Lipníku nad Bečvou, kde pořadatelé oproti předešlým dvěma ročníků pozměnili trať.

Tentokrát se totiž jela pouze její druhá polovina, ale hned třikrát dokola. Divák tak viděl celý průběh závodu, který byl dlouhý 570 metrů.

S touto novinkou se nejlépe popasoval František Žilák (Ghost Mojekolo.cz), zástupce cross country bikerů. Hned za ním dojel Přerovan Jan Švéda pronásledovaný Petrem Minářem ze Zlína. Poslední ve finále a celkově tedy čtvrtý skončil další přerovský biker Jakub Koutný.

Celá sobota už poté patřila hlavním závodům. Královskou tratí byla trasa MTB 92 kilometrů. S její zrádností se nejlépe vypořádal Jan Jobánek (Merida Biking team), který na hrad dorazil jako první ve výsledném čase 3 hodiny, 36 minut a 22 sekund.

„Minimálně polovina mého vítězství patří Ivanu Rybaříkovi, protože jsme jeli první polovinu tratě spolu a perfektně to odtahal. Přejeli jsme spolu roviny a potom už to zůstalo na mě,“ pěl chválu na svého oddílového kolegu.

„Chvíli to vypadalo, že skupinka pronásledovatelů nás sjede. Byla za námi asi na půl minuty. Pak ale naštěstí přišly těžší kopce, peklo, a tam jsem si udělal ještě trošku náskok. V závěru jsem se už ale otáčel za sebe, protože mi hodně tuhly nohy,“ řekl v cíli první Jan Jobánek.

Strachovat o své vítězství se ovšem zdaleka nemusel. Druhý na Helfštýn totiž přijel až minutu a půl po něm a byl to Jan Hruška (Nissan Dolák, 3:37, 57 hod.).

„Trať byla hodně technicky náročná a o to víc, když byla mokrá. Navíc když trať neznám a jedu proti někomu, kdo ji má najetou, tak je to strašné peklo. Do kopců jsem se snažil Honzu dojet, poté ale přišly nějaké technické sjezdy, kde mi vždy poodjel a takhle to bylo pořád až do cíle,“ řekl druhý Jan Hruška.

Bronzový dojezd zaznamenal v čase 3:41:11 hodin Michal Bubílek (Kellys Bike Ranch).

Z bikerů přerovského regionu si nejlépe vedl téměř domácí Karel Hartl z Hranic, který zaznamenal čtrnáctý nejrychlejší čas 4:01:27 hodin. Osmatřicátý poté dorazil do cíle Jaroslav Obruča z Přerova se ztrátou téměř tři čtvrtě hodiny na vítěze.

Nejrychlejší ženou závodu se stala Pavla Nováková (Merida Biking Team 2, 5:08:03 hod.), druhá dojela Ewelina Ortyl (Kross Racing team, 5:10:40 hodin), a třetí hranická Lenka Hartlová (Kellys Bike Ranch, 5:22:26 hod.).

O poznání kratší vzdálenost na 58 kilometrů zvládl nejlépe Marek Rauchfuss (Remex cycling team Kolín), který zaznamenal čas 2 hodiny, 22 minut a 10 sekund s luxusním náskokem pět a půl minuty na Davida Knížu (Nissan Dolák, 2:27:37 hod.).

O dalších dvanáct sekund zpět byl třetí Milan Šustek z téhož oddílu. Kategorii žen vyhrála Lucie Vlášková z Kellys Bike Ranch týmu v čase pod tři hodiny – 2:57:54.

Jely se také dvě zbrusu nové kategorii, a to Cross 71 km a Singlespeed na 50 kilometrů. Prvně jmenovanou kategorii především pro trekingová kola ovládl Jiří Dofek (Cos Brno, 2:37:33 hod.) a závod pro kola pouze s jedním převodem zvládl nejrychleji Tomáš Podražil (Bicyclecafe.cz, 2:44:51 hod.).

Na dvanáctém ročníku Author Šela maratnohu nechyběl také závod pro jednokolky, který opanoval Jan Kunc (jednokolky.eu-ck carla kupkolo.cz, 1:41:02 hod.).

Neděle poté celý víkend završila dětským Author Šela marathonem na Přerovské laguně, kde závodily stovky malých sportovců rozdělených do několika věkových kategorií.