Večer již tradičně moderoval Marek Eben, jako zvláštní host oceněným zazpíval Karel Gott. 

Mezi účinkujícími a předávajícími ale byla napříkald i zpěvačka Dasha či Karel Šíp.¨

Ceny Olomouckého kraje v oblasti kultury

Ivan Theimer

Cena za celoživotní přínos v oblasti kultury (dvorana slávy)

Ivan TheimerIvan Theimer se narodil roku 1944 v Olomouci. Absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a začal spolupracovat s architektem Tomášem Černouškem.

Do jeho života ovšem brzy zasáhla okupace Československa sovětskou armádou a na podzim roku 1968 se rozhodl pro emigraci. Od roku 1968 žije ve Francii, kde stejně jako v Toskánsku tvoří díla, která se stala stěžejními akvizicemi mnoha světových uměleckých institucí.

Například v Paříži vytvořil velkolepý monument oslavující Deklaraci práv člověka a občana, v Hamburku pak sochu Heinricha Heina. Další Theimerovy sochy najdeme v Itálii a samozřejmě i na Moravě památník Via lucis v Uherském Brodě nebo Ariónovu kašnu v Olomouci.

Jiří Přibyl

Cena osobnost roku v oblasti kultury

Jiří PřibylJiří Přibyl se narodil roku 1975 a patří mezi talenty nově nastupující pěvecké generace. Debutoval rolí Banca ve Verdiho Macbethovi v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

Nyní je sólistou Moravského divadla v Olomouci, kde nastudoval role Žalářníka v Daliborovi Bedřicha Smetany, Angelotiho a Kostelníka v Tosce.

Na podzim 2010 se představil v roli otce Palouckého v Hubičce Bedřicha Smetany na Mezinárodním operním festivalu v irském Wexfordu. V roce 2014 získal Cenu Thálie za ztvárnění titulní role v inscenaci Falstaff.

Anežka Kovalová, Miroslav Koval

Anežka Kovalová

Cena za výjimečný počin roku v oblasti výtvarného umění
ocenění za vlastní tvorbu, dramaturgii výstavní činnosti a vedení Galerie Jiřího Jílka Šumperk

Malířka a grafička Anežka Kovalová se narodila roku 1949 v Šumperku.

Známá výtvarnice a pedagožka vystudovala malbu v ateliéru Karla Součka na AVU v Praze. Její práce se často objevují ve veřejných i soukromých sbírkách doma i v zahraničí.

Miroslav KovalMiroslav Koval se narodil roku 1944 v Havlíčkově Brodě. Studoval na pražské AVU u profesora Františka Jirouška a od roku 1974 žije trvale v Sobotíně. Ve své tvorbě věnuje pozornost přírodě, rytmům a zákonům pohybu v ní. Tvoří ve volných cyklech drobné kresby.

Stupkovo kvarteto

Cena za výjimečný počin roku v oblasti hudby
ocenění za projekt „Konfrontace - česká komorní hudba v proměnách času!"

Stupkovo kvartetoStupkovo kvarteto je komorním souborem Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vzniklo v roce 1981 a navázalo na tradici někdejšího studentského kvarteta posluchačů univerzity, které působilo na olomoucké hudební scéně v letech 1960 až 1971.

Z původního názvu souboru Nové kvarteto se soubor v roce 1986 přejmenoval. Do svého názvu převzal jméno českého dirigenta Františka Stupky, který byl dlouholetým dirigentem České filharmonie.

Zakládajícím členem je houslista Vladimír Žůrek, dlouhá léta působí v kvartetu také violista Jiří Kobza, houslistka Martina Fischerová a violoncellista David Kostrhon.

Statutární město Prostějov

Cena za výjimečný počin roku v oblasti literatury
ocenění za vydání knihy „Sto let prostějovské radnice"

Prostějovská radniceKniha, kterou vydalo město Prostějov, svým širokým záběrem a s potřebnou hloubkou seznámí čtenáře se stoletou historií radnice, jež byla svědkem mnoha dramatických momentů v dějinách Prostějova.

Kromě detailního popisu budovy dostane se čtenáři také zevrubného popisu fungování radnice jak v pohledu na práci úředníků, tak v pohledu na volené orgány města, na zastupitelstva a rady.

Produkční společnost cine4net, s.r.o

Cena za výjimečný počin roku v oblasti umění filmu, rozhlasu a televize
ocenění za internetový seriál „Památky dnes"

Produkční společnost cine4net, s. r. o. uvádí v rámci podpory vzdělávání a cestovního ruchu dokumenty o historických památkách v Olomouckém kraji.

Na základě této činnosti vznikl i internetový seriál Památky dnes, který seznamuje diváky například s barokní sochou svaté Barbory z Choliny, barokními sochami Bolestného růžence a dalšími památkami.

Občanské sdružení Sv. Barbora Zábřeh

Cena za výjimečný počin v oblasti ochrany a popularizace kulturních hodnot
záchrana kulturní památky, její zapojení do kulturního života města

Skupina farníků ze Zábřehu založila v roce 2007 občanské sdružení Svatá Barbora a pustila se do shánění peněz a do oprav místního kostela sv. Barbory, který byl dvacet let zavřený.

Opravy trvaly pět let, stály kolem deseti milionů korun a díky sbírkám, grantům a dotacím dnes není na kostele ani centimetr, který by neprodělal opravu, radikální rekonstrukci, dostavbu či restaurování. Rukama restaurátorů prošly také varhany a všechny obrazy včetně křížové cesty.

Litovelsko/Hanácké ráj/Vydejte se za příběhy

Cena veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury

Propagační film Litovelsko Hanácké ráj ukazuje všech dvaadvacet obcí mikroregionu. Jako hudební doprovod zní hymna Mikroregionka.

Film je k vidění na www.litovelsko.eu a je doplněný dvouminutovým spotem Vydejte se za příběhy.

Společnost Vincenze Priessnitze, z. s.

Cena za výjimečný počin v oblasti tradiční lidové kultury
ocenění za aktivity v oblasti propagace tradičních léčebných procedur a odkazu V. Priessnitze

Společnost Vincenze Priessnitze se zaměřuje na tradici léčivé síly vody v Jesenicko nyském regionu. Navazuje na tradici hydroterapie dle Vincenze Priessnitze, který v roce 1826 vybudoval první vodoléčebný ústav na světě.