Přerovské drama: Češky v prodloužení přetlačily Finsko a jsou ve čtvrtfinále!

Přerov – Byl to zápas s nádechem play-off. České hokejistky do 18 let musely k jistotě postupu do čtvrtfinále mistrovství světa v posledním utkání ve skupině v úterý porazit Finsko. Z poloviny zaplněná přerovská MEO Aréna nakonec sledovala obrovské drama. Domácí tým v prodloužení dohnala k vítězství 3:2. Ve čtvrtfinále se Česko ve středu od 16.15 střetne s Ruskem.

10.1.2017 AKTUALIZOVÁNO 11.1.2017

Česko - Finsko. MS hokejistek do 18 let v PřerověFoto: DENÍK/Jan Pořízek

Trenér Jan Fidrmuc zamíchal složením prvních dvou formací a od začátku se zdálo, že šlo o dobrý tah. „Myslím si, že jsme to po Švýcarkách potřebovali nějak oživit. Pomohlo to a doufám, že se nám bude dařit dál," usmívala se po zápase nová členka elitní formace Natálie Mlýnková.

Domácí tým byl od začátku aktivnější a v šesté minutě mohl jít do vedení. Střelu Škrdlové ale zastavila tyč.

Další šance si Češky vytvořili při přesilovkách, obrovskou příležitost měla i Mlýnková při oslabení. Útočnice si skvěle prohodila bránící Finku, ztroskotala ale na výborné Riskuové v hostující kleci.

To, že i hokej této kategorie umí být tvrdou záležitostí, sledovalo přes 1 500 fanoušků ve druhé třetině. V pěti hráčkách na obou stranách se skoro nehrálo, rozhodčí rozdělily během prostředního dějství celkem jedenáct vyloučení!

Na větší nedisciplinovanost doplatily Finky. Už na začátku 24. minuty tečovala při přesilovce pět na tři střelu kapitánky Hymlárové Natálie Mlýnková. „Při přesilovce mám tu černou práci, že stojím před bránou. Klára pěkně vystřelila, vše propálila a nějak to trefilo mou hokejku," popsala situaci Mlýnková. Český tým šel její zásluhou do zaslouženého vedení a mohl litovat dalších nevyužitých šancí.

Ve třetí dvacetiminutovce totiž Finsko výrazně přidalo a dokázalo otočit vývoj střetnutí. Nejprve ve 47. minutě ztrestala chybu v české rozehrávce Nousiainenová. O čtyři minuty později poslala české hokejistky do těžké situace parádní přesilovkovou trefou z mezikruží Nylundová.

Domácí ale i ve třetím zápase v Přerově ukázaly obrovskou vůli po vítězství. Benjamínek týmu a největší talent českého ženského hokeje teprve čtrnáctiletá Kristýna Kaltounková se nadechla v situaci dvě na jednu k parádní individuální akci, kterou zakončila přesnou bekhendovou kličkou. V čase 57:16 bylo srovnáno.

V závěru třetí periody to ještě bylo drama. Finky hrály přesilovku a Aroová nastřelila v poslední minutě břevno. Pak ale faulovaly také hostující hráčky a do prodloužení se šlo s vyloučenými na obou stranách.

Při hře ve třech pak přišel další faul Finek a česká přesilovka pět na tři neměla dlouhého trvání. Rozhodnutí a postup do čtvrtfinále českému výběru vystřelila svou třetí trefou na turnaji obránkyně Magdalena Erbenová.

Češky tak skončily ve skupině druhé. Výsledek večerního duelu skupiny A Ruska se Švédskem jim za soupeře ve čtvrtfinále určil Rusky. Zápas se hraje ve středu od 16.15 opět v Přerově.

Česká republika – Finsko 3:2 p (0:0, 1:0, 1:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Mlýnková (Hymlárová, Erbenová), 58. Kaltounková (Neubauerová), 62. Erbenová – 47. Nousiainenová (Nieminenová), 51. Nylundová (Allinenová, Laitinenová). Rozhodčí: Zujevová (Rusko) – Anderssonová (Švédsko), Gagnonová (Kanada). Vyloučení: 9:12. Využití: 2:1. Diváci: 1 584.

Česko: Bláhová – Škrdlová, Cornová, Erbenová, Vozdecká, Pytlíková, Martinů, Zachová, Kotounová – Hymlárová, Mlýnková, Exnerová – Machalová, Bucifalová, Neubauerová – Lerchová, Kaltounková, Karlecová – Dýcková, Tomasco, Zrnová. Trenér: Jan Fidrmuc.

Finsko: Aholaová – Arová, Tohilaová, Allinenová, Laitinenová, Lehtimäkiová, Parkkonenová – Nieminenová, Melotindosová, Vesaová – Nylundová, Nousiainenová, Holopainenová – Varpulaová, Yrjänenová, Seikkulaová – Hautamaaová, Vainikkaová, Liikalaová. Trenér: Jari Risku.

20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Archeologové našli v Předmostí kostry dětí, staré 3,5 tisíce let

Předmostí u Přerova, které kdysi proslavil nález hromadného hrobu lovců mamutů, vydává další svědectví o nepřetržitém osídlení tohoto místa. Archeologové, kteří nyní bádají na trase dálnice D1, našli v jedné z jam kostry dvou dětí ze starší doby bronzové. Další jáma ukrývala kostru mladého muže a ženy. Skelety, pochované v typické skrčené poloze, jsou staré zhruba tři a půl tisíce let.

Nedal přednost, způsobil nehodu

Bez zranění, ale se škodou 230 tisíc korun, skončila nehoda, která se stala ve čtvrtek dopoledne ve Vlkoši. Řidič vozu Ford, jenž jel po vedlejší silnici ve směru od Troubek, nereagoval na dopravní značení k zastavení na křižovatce.

Nakupovali voňavky za pět prstů

Dva případy krádeží, které se staly v červenci v přerovských drogeriích, řeší v těchto dnech policisté. K prvnímu odcizení zboží došlo 16. července kolem půl šesté večer v Galerii Přerov. Neznámý zloděj ukradl v jedné z prodejen z regálu parfém značky Versace v hodnotě 949 korun.

Ve Zlíně jsem se naučil hrozně moc věcí, říká po skalpu Beranů Jakub Ferenc

ROZHOVOR / Také pro něj to byl speciální zápas. Obrovitý obránce Jakub Ferenc ze všech přerovských hráčů, které extraligový Zlín v přípravě zkoušel, vydržel v jeho kádru nejdéle. Dokonce za Berany odehrál i první přípravné utkání v rámci Zubr Cupu.