VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skončit tady s fotbalem by nebylo fér, říká nový předseda Viktorky

O tom, že nové vedení 1. FC Viktorie Přerov postupně odhaluje finanční problémy, které vznikly během „vlády" bývalého výkonného výboru, jsme již informovali.

10.4.2017
SDÍLEJ:

Předseda 1. FC Viktorie Přerov Břetislav HoloušFoto: Deník/Ivan Němeček

Nyní je již jasné, jak vysoká vlastně ona dlužná částka nejvýznamnějšího fotbalového klubu na Přerovsku je.

Jedná se o 1 850 000 korun.

„Když jsme se dostali k těmto číslům, tak nás napadlo, že to budeme muset odpískat,“ přiznal nový předseda Viktorky Břetislav Holouš.

Nakonec se však vypracoval nový plán, který dává šanci přerovskou kopanou zachránit. Právě tyto věci se řešily minulý týden na schůzi s rodiči mladých přerovských fotbalistů.

Pane předsedo, co jste chtěli v prvé řadě rodičům sdělit?
Jasným cílem této schůzky bylo, aby rodiče byli po členské schůzi druzí v pořadí, kteří se z našich úst přímo dozvědí, jak na tom klub je a jaké máme plány do budoucna.

A jak tedy na tom klub je? Je už jasné, kolik celkem dluží peněz?
Nejsme na tom dobře. Musíme to rozlišit. Jedna částka byla vyčíslena v době, kdy jsme klub přebírali, a asi měsíc nám trvalo, než jsme všechny věci zjistili. Neměli jsme přístup k dotacím a dalším penězům. Konečnou dlužnou částku jsme uzavírali k 31. březnu. Tam ta suma byla vyčíslena na 1 850 000 korun. Druhá věc je ta, že zhruba třetina těchto peněz se nastřádala už za rok 2017. Takže za období před rokem 2017 byla asi 1 300 000 korun.

Rodiče dnes mluvili i o tom, že za dlužnou částku může hlavně hospodaření starého vedení, a vyžadovali za to i právní postihy. Zvažujete něco podobného?
První věc vyplývá už ze zprávy revizní komise. Ze závěru je jasné, že hospodaření bylo přinejmenším špatné a neslučuje se s řádným hospodařením se svěřeným cizím majetkem. Z tohoto důvodu nám bylo revizní komisí navrženo, abychom zvážili právní kroky k přezkoumání a podání trestního oznámení. Pokud zjistíme, že došlo k pochybení, vše předáme orgánům činným v trestním řízení.

Napadlo nás to odpískat

Když jste se dozvěděli, v jaké finanční situaci vlastně klub je, přemýšleli jste i o úplném konci 1. FC Viktorie Přerov?
Ano. Když jsme se dostali k těmto číslům, tak první věc, která nás napadla, byla, že to budeme muset odpískat. Jenže pak jsme si uvědomili, že na ten klub je vázáno 240 hráčů, z toho je zhruba 200 mladých do osmnácti let. Kdyby tady ten fotbal měl skončit, tak by to nebylo fér a nemělo by to pro ty kluky dobré následky. Ne všichni by se mohli uplatnit v jiných klubech, tak jako třeba ti lepší od nás odchází na Slovácko nebo do Sigmy. Zůstala by tady spousta kluků a děvčat, kteří by neměli kam jít. To byl takový hnací motor pro to, abychom do toho šli dál a fotbal v Přerově dál fungoval.

Peníze na A tým jsme snížili o 64%

Jaké jsou tedy nyní vaše plány?
Veškeré peníze, které získáme od sponzorů, z příspěvků nebo prodeje hráčů, a můžeme je použít na umořování dluhů, tak je na to použijeme. Z dotačních peněz zaplatíme trenéry, autobusy, další energie a nájmy, které souvisí s mládeží. Chceme být schopní pokrýt veškeré provozní náklady klubu a z dalších peněz umořovat dluhy. Chtěli bychom se dostat na dlužnou částku 700 000 korun, se kterou poté budeme pracovat dál.

Co to bude znamenat pro mužské áčko?
Peněz do A-týmu se dříve investovalo strašně moc, myslím si, že nad poměry divize. Klub na to peníze nesehnal, tudíž k tomu nemělo docházet. My jsme to samozřejmě zjistili. Nechceme hlavně, aby se to dotklo dětí. Takže ten, kdo tuto situaci musí nějak odnést, jsou muži. Částky, které do mužů šly, jsme snížili o nějakých 64 procent. U trenérů jsme se dohodli na nových podmínkách a smlouvách a tam ta úspora bude činit asi 30 procent. Našli se čtyři nebo pět trenérů, kteří se dokonce toho nároku na mzdu zřekli, než se situace stabilizuje. Za to bych jim chtěl poděkovat.

Obrovská pomoc? Když děti nepůjdou jinam

Jak to nyní bude v jednotlivých areálech, kde Viktorka působí?
Začnu u přípravek, tedy u areálu v Alšově ulici. K prvnímu květnu by mělo dojít ke kolaudaci a slavnostnímu otevření šaten. Bylo nám přislíbeno, že budeme moci využívat šatny ve spodním patře. Co se týče areálu v Sokolské ulici, tam uvidíme, jak dopadne směna pozemků mezi Spartakem a městem. Pokud k ní dojde, tak uvidíme, jaké podmínky nám nastaví město. Areál ale chceme udržovat. Hlavně zázemí na golfu (vedlejší hřiště, pozn. red.) chceme zvelebit. Pracujeme s možností dotace asi do třiceti tisíc, která by nám mohla pokrýt opravu sprch. Za ty peníze bychom koupili materiál a my, rodiče a trenéři, bychom udělali práci, která je potřeba. Pokud by nám pomohlo i město, budeme samozřejmě jenom rádi.

Jaká je pro případné zájemce nejen ze strany rodičů dětí možnost pomoci situaci zlepšit?
První obrovská pomoc od rodičů je, když děti z klubu nebudou odcházet pryč, naopak se pokusí třeba přivést známé, kamarády dětí, abychom naplnili stavy, které potřebujeme naplnit nebo i navýšit. Mohou nám pomoci i jakkoliv materiálně nebo tak, že přiloží ruku k dílu, když budeme chtít zvelebit, co bude zrovna potřeba. Nemalá věc je, pokud někdo bude mít možnost a někoho zná, kdo by mohl do klubu přijít s finanční spoluprací, budeme jen rádi, když jej k nám přivede. V podstatě budeme v budoucnu rádi za každou pomoc.

Autor: Ivan Němeček

10.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

BMW srazilo cyklistu, ten utrpěl těžké zranění

Ilustrační foto

Pátek bude horký, víkend přinese rapidní ochlazení s deštěm

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Vyhrožoval matce zabitím, policie ho vykázala z domu

Žena, která se ve středu 16. srpna dostavila na obvodní oddělení policie v Lipníku nad Bečvou uvedla, že jí její třiadvacetiletý syn každý den vulgárně nadává a vyhrožuje zabitím.

Agresivní vosy útočí, hasiči vyjíždějí čím dál častěji

Vosí nebo včelí žihadlo v těchto dnech lidem hrozí prakticky kdekoliv - nejen v okolí stánků s cukrovinkami a ovocem, ale třeba i u vody. Hasiči zasahují proti agresivnímu hmyzu čím dál častěji a počet jejich výjezdů v srpnu výrazně vzrostl. Jen pro srovnání: zatímco v měsíci červnu vyjížděly jednotky v kraji likvidovat nebezpečný hmyz čtyřiatřicetkrát, jen během prvních dvou týdnů v srpnu už to bylo osmapadesátkrát.

Proti velké vodě ochrání i mobilní hrazení

FOTOGALERIE / Když při povodních v květnu roku 2010 vystoupala hladina řeky Bečvy až k chodníku na nábřeží Edvarda Beneše, rozhodovaly o vylití toku minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení